100 punktów za artykuły naukowe!
Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.
EXIBA: polistyren ekstrudowany XPS (reklama)
Prenumerata dla szkół średnich
Prenumerata dla uczelni wyższych
Obowiązek informowania o zawartości substancji niebezpiecznych w wyrobach budowlanych wynikający z rozporządzeń UE nr 1907/2006 i nr 305/2011
inż. Małgorzata Głowacz, dr inż. Halina Prejzner, mgr inż. Jadwiga Tworek - Instytut Techniki Budowlanej
W zeszłym roku minęło 5 lat, od kiedy rozporządzenie 1907/2006/WE (Dz.U. UE L/396 z 30 grudnia 2006 r. oraz sprostowanie Dz.U. UE L/136 z 29 maja 2007 r.) zwane w skrócie REACH, obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Skrót REACH pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw podstawowych elementów tego aktu prawnego: rejestracji (ang. Registration); oceny (ang. Evaluation); procedury udzielania zezwoleń (ang.Authorisation) oraz substancji i preparatów chemicznych (ang. Chemicals).
Producenci, importerzy i użytkownicy substancji chemicznych mają obowiązek zapewnić, zgodnie z zasadami ustalonymi w REACH, aby substancje, które produkują, wprowadzają do obrotu lub stosują, nie wpływały wsposób szkodliwy na ludzkie zdrowie ani na środowisko. Wszystkie substancje chemiczne wprowadzane na rynek UE w ilości większej niż 1 t/r. podlegają obowiązkowi rejestracji, a jeżeli ilość ta przekracza 10 t/r., to ponadto należy przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa chemicznego (CSA) zestawioną w dokumencie raportu bezpieczeństwa chemicznego (CSR). Jeżeli z oceny bezpieczeństwa chemicznego wynika, że substancja może być sklasyfikowana jako niebezpieczna, to jej rejestracja wymaga oszacowania dawki substancji, na jaką mogą być narażeni ludzie i środowisko.
Wymaga to uwzględnienia rzeczywistych warunków stosowania na wszystkich etapach cyklu życia substancji chemicznej i opracowania odpowiednich scenariuszy narażenia, umożliwiających ocenę ryzyka.
Założenia do nowego Prawa budowlanego
mgr inż. arch.Mariola Berdysz, Fundacja Wszechnicy Budowlanej
Od exposé premiera jesienią 2011 r. czekamy na nowe Prawo budowlane. Prace przedłużają się. Zakończono konsultacje międzyresortowe do projektu założeń nowego Prawa budowlanego, a jednocześnie ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego (weszło w życie 10 sierpnia br.). Do zadań tej Komisji należy opracowanie projektu przepisów rangi ustawowej dotyczących kompleksowej regulacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Nie wiadomo zatem, czy konsultowane założenia będą wiążące dla powołanej Komisji, czy prace rozpoczną się od początku.
W exposé premier stwierdził: Kiedy mówimy o pozwoleniu na budowę, wszyscy chcemy skrócić, a później się okazuje, że nie potrafimy zbudować skutecznie przepisów tak, aby rzeczywiście ten efekt nastąpił. Będziemy proponowali powrót do tego tematu tak, aby wydawanie pozwolenia na budowę trwało nie dłużej niż:
• 100 dni dla wielkich inwestycji;
• 60 dni dla małych, w uproszczonej procedurze.
Więcej można przeczytać w planie prac legislacyjnych w obszarze „Przedsiębiorczość” na stronie KPRM: W dokumencie będą uwzględnione rozwiązania, które usprawnią przebieg procesu budowlanego. Nowe regulacje m.in. określą generalne zasady budowy obiektu budowlanego, wprowadzą przyjazne inwestorom procedury sytuowania obiektów budowlanych, uproszczą procedury administracyjne poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych. Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/1/projekt/51637) dostępne są najnowsze informacje o założeniach do projektu ustawy Prawo budowlane.
Zmiana cen materiałów budowlanych w sierpniu 2012 roku
W sierpniu 2012 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, wzrosły ceny w czterech grupach: drewna i materiałów drewnopochodnych (+1,9%), izolacji termicznych (+1,1%), narzędzi i sprzętu budowlanego (+0,4%) i izolacji wodochronnych (+0,3%), spadły natomiast w sześciu grupach: ceramiki ściennej (-3,1%), silikatów (-2,6%), suchej zabudowy (-1,6%), betonu komórkowego (-0,6%), pokryć i folii dachowych, rynien (-0,6%) i chemii budowlanej (-0,1%), a nie zmieniły się stolarki otworowej.
W kategorii „inne” wzrosły ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (+0,6%), a spadły wyraźnie farb, lakierów, tapet (-4,9%), wyrobów stalowych (-1,7%) i cementu, wapna (-0,8%). Ceny w trzech podgrupach w tej kategorii nie zmieniły się bądź zmieniły minimalnie.
Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie I – VII 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość minus 1,8%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 8%. Jeszcze gorszą dynamikę osiągnięto w przypadku mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – minus 3%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym minus 11,4%.
Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w okresie siedmiu miesięcy 2012 roku
mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny
W okresie styczeń – lipiec br. sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się o 4,8% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku. Wzrost odnotowano we wszystkich działach budownictwa, największy w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (o 6,3%). Wyższa niż w okresie siedmiu miesięcy 2011 r. była sprzedaż robót o charakterze remontowym – o 5,1% i inwestycyjnym – o 4,6%.