logo

e-ISSN 2449-951X
ISSN 0137-2971
Pierwotna wersja - elektroniczna
Pierwotna wersja językowa - angielska

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Izolacja bitumiczna – wybrane systemowe rozwiązania SOPREMA

Rozwiązania dotyczące izolacji bitumicznych marki SOPREMA to nowa generacja materiałów o różnej funkcji właściwościach i parametrach technicznych. Wszystko to w myśl wyznawanej przez firmę zasady, że budynek jest czymś więcej niż tylko sumą produktów użytych do jego wzniesienia. W ofercie SOPREMA znajdują się więc materiały uszczelniające o różnym przeznaczeniu, dostosowane do warunków i rodzaju powierzchni, na której będą zastosowane. 

 

www.soprema.pl

 Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 06/2022, strona 5 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w lutym 2020 roku

mgr Janusz Kobylarz, Główny Urząd Statystyczny;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej zrealizowana w lutym br. na terenie kraju w przedsiębiorstwach budowlanych o liczbie pracujących powyżej 9 osób była większa (w cenach stałych) o 5,5% niż przed rokiem (wobec wzrostu o 6,4% przed miesiącem i o 15,1% w lutym ub. roku). Zwiększyła się zarówno sprzedaż robót o charakterze remontowym – o 6,1% jak i robót inwestycyjnych – o 5,1% (przed rokiem wzrost odpowiednio o 10,1%i 18,0%). Lepsze wyniki obserwowano w skali roku w jednostkach zajmujących się głównie specjalistycznymi robotami budowlanymi – o 11,7% oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 9,9% (tabela 1), natomiast spadek w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków – o 2,1%.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 4/2020, strona 80-81 (spis treści >>)

Najważniejsze zmiany w handlu emisjami od 2021 roku

mgr Piotr Kardaś, Związek Pracodawców Polskie Szkło;

adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W latach 2021 – 2030 będą obowiązywały podobne do obecnych zasady europejskiego handlu emisjami. Najważniejszą zmianą pozytywną jest możliwość otrzymania dodatkowych uprawnień, jeśli produkcja firmy zwiększy się o 15 lub więcej procent od obecnej. Po stronie negatywów największe znaczenie będzie mieć prawdopodobnie obniżenie przydziału emisji CO2 na tonę danego produktu.

Należy podkreślić, że w latach 2021 – 2030 wszyscy producenci szkła zachowają prawo do bezpłatnego przydziału części uprawnień w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. Decyzja Komisji Europejskiej potwierdzająca ten fakt została opublikowana 8 maja 2019 r. [1]. Także w innych branżach „przemysłu ciężkiego” nie wprowadzono w tym zakresie dużych zmian. Sposób przydzielania uprawnień pozostanie bez większych zmian, choć przydział na dany produkt (np. szkło płaskie, wełna szklana i mineralna) będzie niższy niż obecnie. Niezależnie od tego, że główne reguły pozostaną praktycznie niezmienione, w stosunku do obowiązujących obecnie, można wskazać co najmniej kilka istotnych zmian.

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 12/2019, strona 12 (spis treści >>)

Podkategorie